SvetlanaFund

Ljudska bezbednost - Fond Svetlana Đurđević Lukić

U fokusu programa ljudske bezbednosti CENTRA su nesigurnost i ranjivost pojedinca u 21. veku. Gradeći na temeljima koje je postavila tragično preminula koosnivačica i dugogodišnja direktorka CENTRA, Svetlana Đurđević Lukić CENTAR shvata bezbednost kao ljudsko pravo i zagovara izgradnju društva u kome će svaki pojedinac imati mogućnosti da ostvari svoj vlastiti potencijal.

Svetlana je imala talenat da brojne teme – pre svega pitanja bezbednosti ranjivih grupa –  pionirski uvede u bezbednosni diskurs u Srbiji.

Negujući ovakav pristup, CENTAR od 2016. godine, u okviru fonda koji nosi Svetlanino ime, raspisuje konkurs čiji je cilj da mlade istraživače različitih obrazovnih profila podstakne da istražuju moderne pretnje koje ugrožavaju bezbednost pojedinaca u zajednici.

PROJEKTI

Godina

2022

Centar za istraživanje javnih politika, uz podršku Misije OEBS-a u Srbiji, realizuje projekat usmeren na implementaciju pitanja klimatskih promena i rodne ravnopravnosti u novi Nacionalni akcioni plan (2022-2027) za primenu Rezolucije SB UN „Žene, mir i bezbednost.”

Godina

2022

Dodatni izveštaj za studiju GIZ „Mapiranje podstandardnih romskih naselja u Beogradu: Ka boljem povezivanju politika stambenog i socijalnog uključivanja“ bavi se pitanjima mogućeg rešavanja problema snabdevanja vodom i uređenjem kanalizacione mreže.

Godina

2020

Ovaj projekat zagovara rodno orijentisani pristup u sagledavanju veze rodno zasnovanog nasilja i malog i lakog oružja i doprinosi promovisanju NAP-a 1325 u pet lokalnih zajednica u Srbiji.

Godina

2019

Projekat „Uloga narodnih poslanika u sprečavanju vršnjačkog nasilja“ bavi se bezbednosnom dimenzijom vršnjačkog nasilja i saradnjom aktera na lokalnom i nacionalnom nivou.

Godina

2019

Cilj projekta “Izvoz oružja i nasilje nad ženama” je unapređenje uloge srpskog parlamenta i civilnog društva u nadgledanju ispunjenja obaveza koje je Srbije preuzela ratifikovanjem Sporazuma o trgovini oružjem (ATT) kojim se propisuje da izvoznici treba da uzmu u obzir rizik od korišćenja konvencionalnih oružja u slučajevima rodno zasnovanog nasilja.

Godina

2018-2019

Centar za istraživanje javnih politika učestvuje u projektu „Izveštaj iz senke ženskih organizacija iz Srbije o primeni CEDAW i Konvencije Saveta Evrope o sprečavanju i borbi protiv nasilja prema ženama i nasilja u porodici u Republici Srbiji“.

Godina

2017

Projekat ,,Lokalna bezbednost i uloga narodnih poslanika/ca” imao je za cilj da doprinese boljoj saradnji između državnih institucija i organizacija civilnog društva identifikovanjem glavnih rizika po ljudsku bezbednost na lokalnom nivou i jačanjem horizontalne i vertikalne saradnje u oblasti demokratske kontrole sektora bezbednosti kako na lokalnom tako i na centralnom nivou.

Godina

2017

Cilj projekta jeste ispitivanje mogućnosti lokalizacije kampanja za legalizovanje/predaju vatrenog oružja u Srbiji. Takođe, želimo da istražimo mogućnosti lokalnih zajednica za učešće u kampanjama legalizacije i podizanja bezbednosne kulture i nivoa bezbednosti u lokalnim sredinama.

Godina

2017

Cilj Projekta „Analiza zloupotrebe oružja i uticaja na rodno zasnovano nasilje kroz građansku akciju i javno zagovaranje politika“ je podizanje svesti o rizicima (zlo)upotrebe vatrenog oružja i rodno zasnovanom nasilju, kao i promovisanje pristupa koji povezuje ova dva značajna društvena problema u kontekstu formulisanja relevantnih javnih politika i uključivanja ove teme u nacionalne strategije i javne debate